8 marca 2017

Tajemne przejścia

Choć wiatr robi już wiosenne  porządki często podlewając nas deszczem zapraszam na spacer. Dziś zabieram Was na starówkę a właściwie jedną z jej dwóch dzielnic zwaną St George. Malowniczo położona na wzgórzu, na którym króluje Bazylika Fourvière kryje prawdziwe skarby. Chodząc wąskimi uliczkami nie wahajcie się forsowania solidnych, drewnianych drzwi. To za nimi właśnie odkryć można tajemnicze przejścia zwane trabule. Spotkacie je także w innych, historycznych dzielnicach Lyonu. 
Zaczęły one  powstawać w średniowieczu. Miały ułatwić ludziom dostęp do wody. Dawniej nie było nabrzeża, domy schodziły wprost do rzeki.
Trabule to przejścia dla pieszych łączące dwie równoległe ulice. Przebiegają wewnątrz budynków i wewnętrznych ogrodów. Najdłuższy wspina się po wielu stromych schodach dając dostęp do mieszkań usytuowanych pojedynczo na każdym piętrze. By móc się nimi przejść należy wybrać się na spacer przed południem, ponieważ tylko wtedy są one dostępne, poza kilkoma wyjątkami.  Wieczorami ani w weekendy nie dostaniecie się do nich nieproszeni.
Wysiadając na stacji metra Vieux Lyon czyli Stary Lyon należy skierować się na prawo. Gotowi? Zapraszam!
Na placyku przy wyjściu z metra stoi pomnik twórcy słynnych, liońskich marionetek. Jedna z nich uwieczniona jest wraz z  Laurentem  Mourguet, zauważyliście? Wszystkie teatry kukiełkowe we Francji noszą nazwę Guignol.


 Oto przykład starych i nowych tablic z nazwami ulic. Te najstarsze wykute w murze często się pozacierały.


Jak, być może, zauważyliście kukiełki z teatru Guignola są częstym elementem dekoracyjnym Starego Miasta.A to już jeden z trabuli. Dla tego widoku wspinałam się po wielu stromych schodach.

 A to kolejka prowadząca ze stacji metra Vieux Lyon do Bazyliki.


Pieskie życie ;)


DZIĘKUJĘ ZA ODWIEDZINY I ZAPRASZAM ZA KILKA DNI NA KOLEJNĄ PORCJĘ ZDJĘĆ!

9 komentarzy:

 1. Wspaniała wycieczka :)Cudne miejsca zobaczyłam. Dzięki Tobie dowiedziałam się wielu ciekawostek.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. gratuluję wspięcia się po wielu stromych schodach ;) ładne widoki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lyon to miasto, przez które dwukrotnie przejeżdżałam autokarem i które dwukrotnie mnie urzekło. Raz w nocy, gdzie widok był po prostu przepiękny i do tej pory gdzieś we mnie wyrywa się na wolność. Raz w dzień, gdy leniwie płynąca rzeka aż się do mnie uśmiechała (jakkolwiek to brzmi), a budynki przyciągały mój wzrok. Chciałabym wybrać się do tego miasta i nawet ostatnio przeglądałam bilety, ale na chwilę obecną nie wiem, gdzie spędzę tegoroczne "wakacje". Wciąż szukam. Wiem jednak, że gdybym była w Lyonie to chciałabym zobaczyć takie trabule, bo to bardzo interesujące przejścia :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak pięknie ! Spacer w takim miejscu to sama przyjemność !

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym, żebyś to Ty była moim przewodnikiem ... fajnie znać takie miejsca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaułki, tajemnicze przejścia i uliczki - wiesz co lubię:)Lyon, piękny Lyon - zaczekaj na mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia. Uwielbiam takie posty, mogę się z nich dużo nauczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. troche mi przypomina to Wenecję, chociaż tamtejsze uliczki sa nieco szersze no i nie chodzi sie wewnatrz budynkow :)

  OdpowiedzUsuń