17 lutego 2014

Pierwsze wrażenia


   Od początku
Droga z lotniska do hotelu zajęła nam półtorej godziny ( w drodze powrotnej niecałe 30 minut). Taksówkarz nie woził nas po mieście ruchem okrężnym lecz żółwoiwym. Korki uliczne są jedną z lokalnych specjalności. Warszawskie czy paryskie to przy nich pikuś. Część ulic ma po 4 pasy ruchu w każdą stronę i wszystko stoi. Od rana do wieczora, za to w weekend jest .. trochę lepiej. Poza centrum nawet daje się pojeżdzić. Poza tym ludzie jeżdżą tam po niewłaściwej stronie jezdni ( Anglik by się z tym nie zgodził), bardzo spontanicznie zmieniają pasy, często trąbią, ale nie wyglądają na wkurzonych.
 Fury na tutejszych ulicach nie są wypasione, ani nowe. Nasza taksówka miała obite sklejką drzwi od środka i pamiętała jeszcze czasy poprzedniego króla. Pasażerowie jadą albo w samochodzie, albo na pace często domowej roboty. Bardzo popularne są tuk-tuki, czyli takie pierdzikółka, które z grubsza przypominają  skrzyżowanie motocykla z dorożką. Kierowcy tych pojazdów śmiało radzą sobie z ulicznym zamętem. Gwałtownie i chętnie zmieniają pasy, często cudem unikając zderzenia z innymi pojazdami. Poza sporą dawką adrenaliny podróż taka pozwala nawdychać się ulicznych spalin w dawce niewiele mniejszej od śmiertelnej. Tuk-tuki są bowiem pojazdami odkrytymi, za to bardzo kolorowymi. Jeśli chodzi o stawki to warto kwotę ustalić przed wejściem do środka. Ta sama trasa może kosztować 100, albo 400 batów ( to nazwa miejscowej waluty, skojarzenia cielesne nie są prawidłowe). Wszystko zależy od tego skąd bierze się taxi lub tuk-tuka ( nazwa wydaje mi się nieprzypadkowa). Można też zapłacić 50 batów i mieć do tego dodatkowe atrakcje. Kierowca wspomina coś o zatrzymaniu się gdzieś na 10 minut i tak niczego niespodziewający się turysta spostrzega nagle, że ma wysiadać, choć wcale nie dotarł na miejsce . W ogóle zaczyna wątpić czy się do niego zbliżył. Kierowca zachęca do wyjścia i zanim się człek obejrzy, już ktoś wskazuje mu drogę, otwiera drzwi, bywa, że częstuje napojem i prowadzi w głąb oszałamiającego i gigantycznego sklepu z biżuterią. Wartość wyrobów przekracza znacznie PKB dowolnego, europejskiego kraju a bijący zeń blask onieśmiela. Oczywiście, nie jest się zobowiązanym do zakupów. Po wyjściu wsiada się do swojego tuk-tuka.
Na tym nie koniec atrakcji. Kolejnym przystankiem jest wizyta u krawca. Muszę zaznaczyć, że jest to niezwykle popularne tu zajęcie. Na każdym kroku uszyć sobie można wdzianko, nawet pod gołym niebem, ale pasażer tuk-tuka trafia w miejsce luksusowe, gdzie niczym gwiazda filmowa kroczy po czerwonym dywanie. Obietnica bycia ubranym lepiej niż cała rodzina królewska sprawia, że nim się człek zreflektuje obskakiwany jest przez energicznego Taja prezentującego najznamienitsze materiały. Specjalnie dla nas ( bo przecież nie dla byle kogo prosto z ulicy) uszyje : najlepszy garnitur dla pana, do tego tuzin koszul, płaszcz zimowy, kostium i sukienki dla żony, posłanie dla pieska, kocyk dla kotka i jeszcze dorzuci w prezencie szaliczek i pasek. Wszystko dzieje się bardzo szybko i najmniejsze wahanie ze strony potencjalnego klienta skutkuje szerokim, tajskim uśmiechem, zdejmowaniem miary i złożeniem zamówienia. Następnego dnia przymiarka a za kolejne dwa dni wszystko gotowe, prosto spod igły zostaje dostarczone do hotelu, w którym się mieszka.
Zapytacie, co ma z tego kierowca, który Was tam przywiózł? Dostaje kupon na 5 litrów paliwa za dostarczenie potencjalnego klienta ( albo jelenia, jak kto woli). Genialnie proste i wszyscy są zadowoleni: turysta, który zapłacił 50 batów, kierowcy i sponsorzy, którzy mają ruch jak w ulu.
  Cdn...


7 komentarzy:

 1. ja bym chętnie tak woziła znajomych na pace pick upa :D

  OdpowiedzUsuń
 2. świetne to ostatnie auto!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja ogólnie lubię podróże autem i jeśli mi się nigdzie nie spieszy - korki są ok :D super zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 4. I własnie dlatego nie chciałabym mieszkać w takich duzych miastach. W moim bez problemowo można wszedzie dojechać autobusem albo nawet iść pieszo :)
  Ta podróż z lotniska musiała by,ć bardzo wyczerpująca :o

  Mogłabyś polubic? https://www.facebook.com/poppymiauczak

  OdpowiedzUsuń
 5. Skojarzenia cielesną nie są prawidłowe - boskie! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. No proszę, a w mojej okolicy coraz trudniej znaleźć dobrego krawca. Niedługo chyba zacznę śpiewać jak księżniczki Disneya i uszyję sobie sukienkę wraz z domowymi gryzoniami. ;)

  Miło się czytało twój wpis!

  OdpowiedzUsuń
 7. kiedyś nie myślałam w taki sposób, wtedy to było coś bardziej: a co mi tam, raz się żyje, jak mi się coś stanie to się stanie i tyle..
  ale ta przygoda mi dużo uświadomiła :)
  u mnie giveaway, może będziesz chciała wziąć udział? :)

  OdpowiedzUsuń