28 maja 2014

Belleville,Edith Piaf i azjatycki folklor

Wieża Eiffla, Notre Dame czy Sacre Coeur, każdy o nich słyszał i je widział, choćby nogi nigdy w Paryżu nie postawił. Być może wybieracie się w tym kierunku, dlatego postanowiłam pokazać Wam Paryż jakiego zapewne nie znacie. To miasto zdeptane bezlitośnie przez turystów ma do zaoferowania miejsca zaskakujące, swojskie czy wręcz zapierające dech w piersiach a jednak mało znane. Zabieram Was więc na spacer po Paryżu, którego nie ma w przewodnikach. Gotowi? Dzisiejszy kierunek to Belleville.
Znajduje się ono w 19-ej i 20-ej dzielnicy Paryża oddalonej od centrum zaledwie 10 minut metrem ( linia 11). Do 1860 roku była to niezelżna miejscowość ( podobnie jak Montmartre). Belleville położone jest na wzgórzu skąd rozciąga się panoramiczny widok na Paryż.  Od wieków wzbudzał zachwyt. Belle ville! ( piękne miasto) - aż ciśnie się na usta.
Tradycyjnie na wzgórzach uprawiano winorośl, z której produkowano podłej jakości wino na własne potrzeby. Dzielnica była biedna, wielu imigrantów przybywało tu z nadzieją na znalezienie pracy i lepszego życia w stolicy, burżuazja tu nie zaglądała.
To tu 19 grudnia 1915 roku, na chodniku przed domem nr 72 przy rue de Belville przyszła na świat Edith Piaf. W jej akcie urodzenia wpisano pobliski szpital. W zeszłym roku minęła pięćdziesiąta rocznica jej śmierci, dlatego na każdym kroku widać było jej wizerunki, zdjęcia, grafitti.
Przez wiele lat dzielnica Belleville cieszyła się złą sławą. Jeszcze w latach osiemdziesiątych mało kto chciał tu mieszkać, a nocne eskapady oznaczaly świadome narażanie się na niebezpieczeństwo. Dopiero w 1988 roku oddano do użytku park ( najwyżej położony w Paryżu), skąd można podziwiać panoramę miasta i przyjemnie spędzić czas. Szczególnie w weekendy miejcse to tętni życiem.
Dziś wiele młodych ludzi, artystów osiedla się właśnie tutaj. Ceny mieszkań są relatywnie niskie a i zjeść można tu tanio i dobrze. Na niektórych ulicach więcej jest szyldów azjatyckich niż francuskich a to zawsze oznacza swojską atmosferę i niskie ceny. Oprócz restauracji przypominających szkolne stołówki z lat osiemdziesiątych w Polsce można tu znależć miłe, przytulne knajpeczki " bez zadęcia" , dobrze zjeść i nie zrujnować się.
Poza tym, gdyby ktoś chciał ubrać się tanio i modnie, znajdzie tu wszystko, czego dusza zapragnie. Od balerinek po 5 euro do kreacji godnych czerwonego dywanu, a to wszystko w najlepszym, chińskim wydaniu!
Poza tym to tu znajduje się jedyna w Paryżu ulica, na której dozwolone jest grafitti. Ozdobiona została przez młodych artystów, ale mam wrażenie, że wciąż się zmienia. Za każdym razem gdy nią idę odkrywam nowe rzeczy.
Belleville to dziś arrondissement tętniąca życiem, z artystyczną duszą, gdzie ciągle odbywają się różne happeningi.
Jeśli macie ochotę otrzeć się o autentyczność, skorzystać z taniego fryzjera lub wpaść na pyszne sushi lub inne, azjatyckie jedzonko, okraszone przepięknym widokiem Paryża, pamiętajcie o Belleville!



























23 maja 2014

Bukiet dla mamy

Takim kwiatom żadna mama się nie oprze! Przepis jest łatwy, wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Pomysł zrodził się w głowie Christiana Michalaka, mistrza świata cukierników z 2005 roku. Przypadkiem zobaczyłam tę kreację w jakimś programie tv. Moja wersja jest jedynie wariacją na temat, uprościłam ją nieco. To, co ważne, to cieniutkie pokrojenie melona, by plasterkami można było owinąć maliny. Ja użyłam mandoliny ( zbieżność nazwy z instrumentem muzycznym przypadkowa). Tak Francuzi nazywają ostrą tarkę do robienia głównie bardzo cienkich plasterków.
Z tym przepisem radość obdarowanej osoby gwarantowana! Powodzenia :))

Składniki


Ciasto ( sablé bréton)

4 żółtka
140 gr drobnego cukru
160 gr masła o temperaturze pokojowej
210 gr mąki
10 gr  proszku do pieczenia ( płaska łyżeczka)
szczypta soli

Do posmarowania

pół słoika dobrego dżemu malinowego
200 gr malin mrożonych
1łyżeczka żelatyny

1 melon
garść malin 
cukrowe perełki i serduszka

Przygotowanie

Zaczynam od malin. Rozmrożone owoce miksuję, podgrzewam, dodaję rozpuszczoną w dwóch łyżkach wrzątku żelatynę. Dodaję pół słoika konfitur, miksuję i chłodzę w lodówce. By móc ich użyć do posmarowania ciasta nie mogą być płynne.
Rozgrzewam piekarnik do 180 stopni.
W mikserze mieszam żółtka z cukrem, dodaję stopniowo masło pokrojone w kostkę. Miksuję aż masa zrobi się puszysta i zjaśnieje, ok. 10 minut. Następnie dodaję sól, przesianą przez sitko mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Dokładnie mieszam.
Na blasze kładę papier do pieczenia. Wykładam ciasto i rozsmarowuję łopatką na centymetrowy placek ( moczę łopatkę w gorącej wodzie, dzięki czemu nie lepi się do niej ciasto).
Wstawiam na ok13-15 minut do piekarnika. Gdy ciasto lekko się zazłoci wyjmuję je i natychmiast wycinam brzegiem od małej tortownicy koło, resztę ciasta kroję na prostokąty. Gdy ostygną chowam je do puszki i podaję do kawy lub herbaty.
Szykuję owoce do dekoracji. Melona kroję na pół, łyżką wybieram pestki. Teraz kroję na ćwiartki. Każdą kolejno kroję na cienkie plasterki układając tak, aby najpierw skórka trafiła pod ostrze mandoliny. Dzięki temu plasterki wyjdą nieposzarpane. Następnie odkrawam cienko skórkę i zwijam plasterki melona wkładając w każdy malinę. Tak przygotowanymi " kwiatkami" dekoruję ciasto. W tym celu smaruję spód dżemem malinowym i wtykam delikatnie melonowe rożki zaczynając od środka. 
Do malin wkładam cukrowe perełki. Wkładam ciasto do lodówki.
Można je tuż przed podaniem oprószyć lekko cukrem pudrem.
Smacznego!





























16 maja 2014

Mus z białej czekolady z mango i sosem z marakuji

Składniki

dla 4 osób

tabliczka białej czekolady
50 ml chudej śmietanki
mały serek mascarpone
sok z połowy limonki
kieliszek likieru pomarańczowego Cointreau
mango pokrojone w kostkę

4 owoce marakuji na sos
2 łyżki cukru

Przygotowanie

Robię sos. Miąższ marakuji wkładam do garnuszka, wlewam 2 łyżki wody, cukier i gotuję na wolnym ogniu 5 minut. Próbuję, w razie potrzeby dosładzam. Przecieram sos przez sitko, odstawiam.
Mascarpone mieszam trzepaczką rózgową ze śmietanką. W garnku o grubym dnie rozpuszczam czekoladę dolewając łyżkę mleka, lekko studzę i łączę z serkiem. Wlewam sok z cytryny, alkohol i dokładnie mieszam. 
Do kieliszków do martini wkładam po łyżce musu. Przykrywam warstwą mango, następnie musem i polewam sosem z marakuji.
Smacznego!




15 maja 2014

Zapiekane bakłażany

Składniki
dla 4 osób

2 średnie bakłażany
250 gr mielonej wołowiny
4 ząbki czosnku
cebula
pół pęczka natki
2 łyżki przecieru pomidorowego
szczypta kminu rzymskiego i chili w proszku
otarta skórka z połowy cytryny
pół szklanki białego, wytrawnego wina
jajko
10 dag tartego, ostrego sera
2 łyżki tartej bułki
sól, pieprz

na sos tzaziki
2 jogurty greckie
pół długiego ogórka pokrojonego w drobną kosteczkę
2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
sól, pieprz



Przygotowanie

Nagrzewam piekarnik do 180 stopni.
Bakłażany przekrawam na pół i krótkim, ostrym nożem i łyżką wydrążam środki zostawiając około pół centymetra miąższu przy skórce. Puste " łódeczki" bakłażanowe układam na blasze, na papierze do pieczenia. Solę, skrapiam oliwą i piekę pół godziny w 180 stopniach. 
Wydrążony miąższ kroję w kostkę. Siekam czosnek i cebulę, wrzucam na gorącą oliwę i smażę 5 minut. Dodaję mięso, mieszam. Wrzucam bakłażany, doprawiam kminem, chili i solą. Wlewam białe wino,  przecier i dodaję skórkę z cytryny , gotuję 15 minut.
Odstawiam farsz by nieco przestygł, następnie dodaję posiekaną drobno natkę. Próbuję i doprawiam do smaku solą i pieprzem. Na koniec dodaję surowe jajko i dokładnie mieszam. Napełniam farszem podpieczone bakłażany, posypuję tartym serem zmieszanym z tartą bułką. Wstawiam do piekarnika na pół godziny.
Podaję z sosem tzaziki.




14 maja 2014

Sałatka z tuńczykiem i avokado

Szczerze mówiąc wyszła mi solidna porcja, najadłyśmy się z Biną tak, że ciąg dalszy był następnego dnia ;)

Składniki
dla 4 osób

główka sałaty
2 avokado
2 pomidory
1 papryka
2 małe, młode cebulki
puszka tuńczyka w sosie własnym
czarne oliwki 

na sos
sok z połowy cytryny
4 łyżki oliwy
garść siekanej bazylii
sól, pieprz, szczypta cukru

Przygotowanie

Umyte i osuszone warzywa kroję, cebulę i paprykę w krążki, avokado w dość grube plastry a pomidory w małe cząsteczki. Warzywa układam na talerzach, na sałacie, na wierzchu kładę kawałeczki odsączonego tuńczyka i oliwki. Mieszam składniki sosu, polewam nim sałatkę i podaję ze świeżym pieczywem.





9 maja 2014

Kawowa panna cotta

Panna cottę już znacie, przepis jest właściwie taki sam, jedynie część śmietanki zastąpiłam małym, mocnym espresso.

składniki

0,5 litra mleka
200 ml śmietanki 12%
50 gr cukru
50 ml espresso
5 lisków żelatyny ( 8 gr)

jogurt grecki
łyżka cukru
pół laski wanilii

maślane herbatniki

przygotowanie

Podgrzewam szklankę mleka z cukrem. Rozpuszczam w nim żelatynę. Jeśli macie żelatynę w listkach trzeba ją najpierw namoczyć w zimnej wodzie na 10 minut. Teraz wyłączam ogień i dodaję kawę, resztę mleka i śmietankę. Wlewam panna cottę do szklanych pucharków. Chłodzę kilka godzin w lodówce.
Z jogurtu, cukru i wanilii robię sos do podania na wierzchu deseru.
Podaję z maślanym herbatnikiem i owocami.
Smacznego!





8 maja 2014

Pstrąg ze szparagami i sosem kawiorowym

Ten najwspanialszy kawior z jesiotra jest zbyt cenny by wrzucać go do sosu i podawać na ciepło. Byłoby to prawdziwe świętokradztwo. Do mojego przepisu użyłam popularnego kawioru z dorsza i łososia, jakie można kupić w każdym markecie.

składniki

dla 4 osób

2 filety pstrąga
szklanka ryżu basmati
cebula
2 ząbki czosnku
100 ml białego, wytrawnego wina
100 ml śmietanki 18%
po łyżce czerwonegi i czarnego kawioru
sok z polowy cytryny
sól, biały pieprz
pęczek szparagów

przygotowanie

Płuczę ryż. Wlewam do niego półtorej szklanki zimnej wody, solę, zagotowuję. Redukuję ogień i gotuję 10 minut. Następnie wyłączam, przykrywam i odstawiam na kwadrans.
Odłamuję końcówki szparagów ( mniej więcej jedną trzecią od końca). Dokładnie obieram. Wkładam na patelnię, wlewam wrzątek, solę i gotuję około 10 minut. Końcem noża sprawdzam czy są miękkie. Jeśli tak odcedzam.
Robię sos. W garnuszku podsmażam na łyżce oliwy czosnek i cebulę. Gdy się zeszklą wlewam wino i gotuję 5 minut. Miksuję, dolewam śmietankę, wyłączam. Wrzucam kawior i sok z cytryny. Próbuję, doprawiam pieprzem i solą jeśli trzeba.
Na rozgrzaną patelnię kładę filety skórką do dołu. Lekko solę i pieprzę. Redukuję ogień, przykrywam patelnię i smażę rybę kilka minut. Nie przewracam ryby na drugą stronę. Gdy z wierzchu jest ścięta wyłączam ogień.
Nakładam. Ponieważ moje szparagi były grube i mało apetyczne pokroiłam je na plastry. Ryż nałożyłam przy pomocy obręczy.






7 maja 2014

Pikantne kalmary z natką pietruszki

Kupiłam mrożone małe kalmarki, ale każde się nadają, na przykład już pokrojone w krążki. Ideałem byłoby przygotowanie tej przystawki ze świeżych owoców morza, ale kupienie ich w głębi lądu nie jest takie oczywiste. W oryginalnym przepisie są suszone, pokruszone papryczki chili, ale ja użyłam pasty, która nadała potrawie piękny kolor.

składniki

dla 4 osób

30 dag kalmarów
4 drobno posiekane ząbki czosnku
pęczek posiekanej natki
2 pokruszone ostre papryczki lub lyżeczka pasty chili
100 ml białego, wytrawnego wina
8 kromek opieczonej bułki
oliwa, sól

przygotowanie

Na łyżce oliwy podsmażam czosnek i chili. Dodaję osuszone, rozmrożone kalmary. Po chwili wlewam wino i gotuję 5 minut. Wsypuję natkę i nakładam. Do każdej porcji podaję dwie grzanki.








2 maja 2014

Naleśnik z karmelizowanym jabłkiem i rozmarynem

Co zrobić, gdy w głowie już truskawki i czereśnie a na drzewach dopiero kwiaty? Owoce jesienne straciły już sporo swego wdzięku, trzeba się więc ratować tym co jest przerabiając zwykłe jabłuszka w karmelizowane pychotki.
Naleśniki są w moim domu prawie co tydzień, zwykle na kolację, gdy wszyscy domownicy wracają po długim dniu. Moim zdaniem może to być też wspaniały deser po obiedzie. Jedyne ryzyko polega na tym, że trudno na jednym skończyć.
Połączenie jabłek z rozmarynem może wydać się zaskakujące, ale uwierzcie mi, że się sprawdza. Trzeba wziąć świeżą gałązkę w całości, by uwalniające się z niej olejki delikatnie naaromatyzowały jabłka ale nie zdominowły ich smaku.

Składniki

Na ciasto

2 szklanki mąki
1 szklanka mleka 
1 szklanka wody
szczypta soli i gałki muszkatałowej
3 całe jajka

4 twarde jabłka
gałązka świeżego rozmarynu
łyżka masła
łyżka brązowego cukru
kieliszek brandy
4 łyżki płatków migdałowych lekko opieczonych na suchej patelni
trochę ajerkoniaku lub bita śmietana

Przygotowanie

Przynajmniej dwie godziny przed planowanym smażeniem robię ciato. Do mąki wsypuję łyżeczkę do kawy soli i gałki muszkatałowej. Mieszam. Następnie wlewam wodę i mleko, mieszam trzepaczką rózgową, następnie dodaję całe jajka. Gdyby zrobiły się grudki wystarczy ciasto zmiksować. Odstawiam. Ciasto może czekać w lodówce nawet kilka godzin. Tuż przed smażeniem dodaję 2 łyżki oleju i rozcieńczam wodą by uzyskać gęstość śmietany. Smażę cienkie naleśniki na gorącej, małej patelni.
Jabłka obieram, kroję w kostkę, karmelizuję na maśle z dodatkiem brązowego cukru i rozmarynem. Dzięki temu jabłka przejdą delikatnie smakiem rozmarynu, wystarczy je od czasu do czasu mieszać. Zajmuje to przynajmniej kwadrans, ogień nie może być zbyt duży, żeby jabłka się nie rozpadły. Następnie wlewam kieliszek brandy i podpalam. Wyłączam ogień.
Nakładam. Złożonego na pół naleśnika skręcam, kładę na srodku talerza. Posypuję kosteczkami jabłka, płatkami migdałowymi skrapiam ajerkoniakiem. Podaję ciepłe
Smacznego!




1 maja 2014

Makaron, krewetki i fenkuł

Wybrałam świderki z mąki razowej. Sos wypełnia przestrzenie między nacięciami dzięki czemu makaron jest soczysty i pełen smaku.

Składniki

dla 4 osób

30 dag dużych krewetek ( mrożonych, surowych)
4 łyżki oliwy
4 ząbki czosnku
1 duża cebula
1 dorodny fenkuł ( koper wposki)
100 ml białego, wytrawnego wina
200 ml kremówki
szczytpa chili, sól, pieprz

Przygotowanie

Obieram i siekam cebulę i czosnek. Wrzucam je na 2 łyżki rozgrzanej oliwy, lekko solę i podgrzewam aby się zrumieniły. Następnie wlewam wino, śmietankę i redukuję na wolnym ogniu około kwadransa. W tym czasie kroję fenkuła w plastry, następnie w kostkę i rumienię na 2 łyżkach oliwy. Solę. Gdy jest ładnie skarmelizowany zdejmuję go z patelni. 1/3 wrzucam do sosu, resztę odkładam na bok. Wlewam na patelnię odrobinę wrzątku by zebrać z niej wszystkie pełne smaku resztki ( deglasuję ją ) i łączę z sosem. Teraz miksuję sos, próbuję i doprawiam do smaku pieprzem i szczyptą chili.
Gotuję makaron. W tym czasie na patelni, na łyżce oliwy podsmażam krewetki by się zaróżowiły.
Gdy makaron jest al dente odcedzam go zachowując pół kubka wody z gotowania. Natychmiast łączę w garnku gorący makaron z sosem, krewetkami i odrobiną wody z gotowania makaronu.
Nakładam do głębokich talerzy, posypuję każdą porcję łyżką podsmażonego fenkułu i posiekanym koperkiem ( z fenkułu, oczywiście).